Test ciążowy

Test ciążowy punktem numer 1

Test ciążowy ma swoje jedno zadanie, ma jasno określić czy twoje objawy lub ryzykowane zachowanie względem zajścia w ciąże się potwierdzi lub też nie. Wyróżniamy wiele metod potwierdzenia ciąży np. domowy test ciążowy który jest najczęściej wybieraną formą. Bo kto z nas nie kojarzy obrazka poniżej?

tabletki poronne test ciążowy

Zacznijmy od początku

Brak miesiączki? Bóle piersi lub brzucha? A może nudności i zawroty głowy? Przede wszystkim musisz być świadoma tego, że to nie to powoduje że jesteś w ciąży a odbyty stosunek seksualny bez zabezpieczenia i w konsekwencji tego zachowania istniała wówczas możliwość zajście w ciążę.  Zanim sięgniesz po tabletki poronne obowiązkowo musisz mieć co do tego pewność. Dopiero po kilku, kilkunastu dniach od ewentualnego zapłodnienia mogą, lecz nie muszą występować objawy takie jak m.in : wymioty, omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie i senność, bóle brzucha, piersi oraz brak miesiączki.

Mam objawy, czy jestem w ciąży?

Objawy to nie potwierdzenie. Równie dobrze mogły się zbiec z czasem na przykład z przeziębieniem, stresem, zła pogodą itp. Jeżeli odbyłaś w ostatnim czasie stosunek seksualny bez zabezpieczenia typu tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa, wkładka domaciczna itd. a następnie występują u Ciebie objawy zajścia w ciąże lub po prostu masz takie przeczucie – wykonaj test ciążowy.

tabletki poronne skutki uboczne

W jaki sposób najszybciej potwierdzę ciążę?

Szacuje się, że domowy test ciążowy ma około 95% skuteczności. Bardziej wiarygodnym od tej metody wydaje się być tylko badanie laboratoryjne pod kątem obecności hormonów ciążowych we krwi. Beta hCG – to hormon wytwarzany już po kilku dniach od zapłodnienia do około 2 miesiąca ciąży. Obecność tego hormonu w naszym organizmie oznacza, że jesteśmy w ciąży.

Jaki więc test wybrać?

Udajemy się do apteki, prosząc o test ciążowy farmaceuta udzieli nam niezbędnych wskazówek podczas wyboru odpowiedniego. Dostępne są : płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Strumieniowy uchodzi za najwygodniejszy. Należy umieścić go na kilka sekund pod strumień moczu. Im mniej hormonu w moczu potrzeba do wykrycia ciąży, tym lepszy produkt. Najmniej czułe testy często zawodzą, chcąc mieć wiarygodny wynik musimy je odrzucić. Test oczywiście możemy wykonać dowolną ilość, jeśli pierwszy nie rozwiał naszych wątpliwości.

leki poronne aborcja

Stopień zaawansowania ciąży

Oczywiście, ważne jest by przed sięgnięciem po tabletki poronne określić możliwie jak najdokładniej tydzień w którym jesteś w ciąży. Nie jesteś w stanie sama odpowiedzieć na to pytanie? Udaj się na badania do pobliskiej placówki, poproś ginekologa o pomoc w ustaleniu stopnia zaawansowania ciąży. Informacja ta, jest ma wpływ na dalsze kroki.

Wynik testu

W zależności od naszych oczekiwań wynik testu dla jednych jest radością dla innych ulgą. Jeśli twój wynik jest pozytywny, rozważasz usuwanie ciąży, to tabletki poronne mogą być spełnieniem twoich oczekiwań. Zapraszamy do lektury na temat aborcji, mifepristone, misoprostol czy też najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.