Misoprostol

Misoprostol jako składnik zestawu poronnego

Misoprostol to drugi składnik dzięki czemu tabletki poronne wraz z mifepristone osiągają skuteczność 98% w usuwaniu ciąży. Jest on równie istotny jeśli chcemy by nasz zabieg zakończył się w pełni powodzeniem. Podobnie jak w przypadku mifepristone musimy zapoznać się z jego skutkami ubocznymi, przeciwwskazaniami do stosowania oraz działaniem i dawkowaniem.

tabletki poronne misoprostol mizoprostol

Działanie

O działaniu misoprostolu możemy napisać, że jest ono dopełnieniem pierwszego w kolejności zażycia mifepristone. Jeśli mamy na myśli tabletki poronne i zażycie go przez kobietę ciężarną to mizoprostol powoduje skurcze i krwawienie po 1-5 godzin od zażycia. Po określonej dawce, następuję usunięcie płodu z organizmu poprzez poronienie. Stosuje się go również w leczeniu wrzodów czy na choroby stawów.

Przeciwwskazania

Misoprostol wykazuję częściej skutki uboczne aniżeli mifepristone, przez co jeszcze dokładniej zapoznaj się, co w twoim wypadku może zwiększyć ryzyko albo całkowicie zakazać zażycia przez Ciebie tego leku. Twoim celem jest usunięcie ciąży, nie sięgaj po mizoprostol jeśli :

 • nie jesteś w ciąży,
 • jesteś w 9 lub późniejszym tygodniu ciąży,
 • nikt nie wie o tym, że chcesz usunąć ciąże z użyciem zestawu poronnego,
 • piłaś alkohol, jesteś pod wpływem narkotyków,
 • jadłaś ciężkostrawny posiłek,
 • jesteś zmuszana do aborcji,
 • masz alergię na misoprostol lub inne substancje leków,
 • posiadasz wkładkę domaciczną,
 • jesteś w ciąży pozamacicznej,
 • w razie powikłań lub innych nieprzyjemnych sytuacji jesteś oddalona od szpitala lub pomocy medycznej,
 • chorujesz na zaburzenia układu krwionośnego, nowotwór górnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • masz obniżone ciśnienie tętnicze,
 • masz nadwrażliwość na prostaglandyny.

Skutki uboczne

Misoprostol może wywoływać skutki uboczne w postaci biegunek, wymiotów czy bólów brzucha lub głowy. Możliwe są także zaparcia, wzdęcia, niestrawność. Często w odstępie 4 do 6 godzin od zażycia występuje gorączka.

Zalecamy podczas zabiegu

Pić dużą ilość wody. Zjedzenie lekkostrawnego posiłku również sprzyja reakcji organizmu na tabletki poronne. Unikniesz nudności. Zabieg zaplanuj w domu lub dogodnym dla Ciebie miejscu z dostępem do łazienki oraz szpitala, opieki medycznej w razie powikłań. Dbaj o siebie i swoje zdrowie, bezpieczeństwo jest najważniejsze! Nie musisz dbać o siebie sama, poproś bliską osobę, by towarzyszyła Ci i miała na Ciebie oko podczas przeprowadzania zabiegu.

tabletki wczesnoporonne przeciwwskazania

Dawkowanie

Zakładając, że zależy Ci na dyskrecji zabiegu oraz skuteczności zalecamy zażycie tabletek misoprostol‚u do ustnie. W ten sposób, lekarz nie jest w stanie stwierdzić w przypadku ewentualnych badań, co było przyczyną poronienia. Można również misoprostol stosować dopochwowo, jednak resztki nie rozpuszczonej tabletki mogą pozostać w pochwie, co zdecydowanie łatwiej będzie wykryć.

Po 24 godzinach od wzięcia Mifepristone, wkładamy 4 tabletki Misoprostolu pod język na czas mniej więcej 30 minut, tak by mogły się one rozpuścić. W tym czasie naturalnie przełykamy ślinę. Po upływie pół godziny resztki tabletek możemy wypluć. Następne 4 tabletki Mizoprostolu bierzemy po 3,4 godzinach od poprzedniej dawki, także pod język czekając cierpliwie około pół godziny do momentu rozpuszczenia.